Affiliate Marketing

12 Comments

Türkçeye kısaca satış ortaklığı olarak çevirebiliriz yani bir ürünün satışına aracılık ederek bundan gelir elde edersiniz. İşin güzel kısmı komisyon oranları çok yüksek ürünler bulabilirsiniz ( %50-%75 ).

Olay döngüsü normal ticarete göre biraz daha farklı işlemektedir. Bunu bir şemada anlatacak olursak ;

A ) Affiliate Ağı ( Ürün sahibi ile satış ortaklarını buluşturan bir site)

B ) Ticari Site ( Ürünün ana satış sitesi )

C ) Affiliate ( Satış ortakları yani bizler )

D ) Müşteri ( Bize para kazandıracak şahıs )

 

Şimdi olay kurgusu şu şekilde işler.

1.Adım
Ürün sahibi ile satış ortaklarını buluşturan bir affiliate ağına dahil oluruz.

2.Adım
Satabileceğimiz bir ürün buluruz

3.Adım
Satış ortağı ol butonuna basarak bize özel bir link alırız. Örneğin ( www.siteismi.com/ÇağatayBERKER )

4.Adım
Bu linki çeşitli yollar ile internette dağıtmaya başlarız. ( Google , facebook vs.. vs.. )

5.Adım
Müşteri bizim linkimize tıklar ve ürünün ana satış sitesine yönlenir.Alırsa bundan komisyon kazanırız. İşte bu kadar…

Olay kurgusu basitçe bu şekilde işlemektedir. Bu işin güzel yanı şunlardır ;

 1. Ürün sahibi ile kesinlikle irtibatta olmanız gerekmez.
 2. Ürünün kullanıcıya ulaşıp ulaşmadığı sizi ilgilendirmez.
 3. Ürünle ilgili sorunlar sizi ilgilendirmez.
 4. Vergisi algısı sizin adınıza devlete ödenir. ( Türkiye’de bunda belli bir sınır var programa dahil olduğunuz yerlerden öğrenebilirsiniz )
 5. Risk yoktur, ürün alıp satmazsınız.
 6. Küçük paralarla bu işe başlayabilirsiniz.
 7. vs. vs.. Olumsuz bir yanı yok işte

Sizlerden gelen sorulardan bir kaç tanesini paylaşmak çünkü genelde aynı tip sorular geliyor ;

1- Kesin para kazanır mıyım ?
– Bir ürün aldın ve satamadın. Satarsan para kazanırsın değil mi ? satamazsan kazanamazsın. Riskin yok ki bir dene bakalım kazanılır mı kazanılmaz mı…  Ama şunu çok iyi biliyorum eğer benim verdiğim emeğin 10’da 1’ini verirsin bir şeyler kesin kazanırsın. Yok ben yatayım hiç bir şey yapmayayım diyorsan sağda çarpı işareti var bir zahmet ona tıklayıver :)

Bu arada bu konuyla alakalı bir blogda okuduğum güzel bir cevap vardı onuda yeri gelmişken paylaşayım :)

“Kuran okudun diye cennete gideceğin kesin mi?” Değil!… Sadece okumak yetmez, analtılanları da uygulamanız gerekir.

2- Herkes yapabilir mi bu işi ?
Bana kolay geliyordu. Ancak eğitim vermeye başladıktan sonra gördüğüm en büyük sıkıntı bazı arkadaşlarımız bilgisayar bilgisinin cidden çok zayıf olması, indirdiği dosyayı açamıyor, internet sitesine giremiyor vs.vs.. Ama inanın bu durumda bile olsanız yapabilirsiniz ama yapmak için önce istemek ardından pes etmemek gerekiyor. Kısacası bu şuna benziyor, sanırım herkes küçük yaşlarda bisiklete binmiştir.

Bisiklete binmek çok kolay değil mi ? Peki ilk kez binen biri için kolay mıdır ?  Hayır biraz düşüp kalkacak ki öğrenecek…. İşte olay bundan ibaret biraz düşersiniz biraz kalkarsınız ama öğrenirsiniz önemli olan o bisikleti bir köşeye fırlatıp atmamak… Burada en önemli faktör sabır ve ısrar ! Eğer iki özelliğe sahipseniz olur yoksa olmaz.

3- Bu işe başladım ilk ay ne kazanırım ? Şu kadar borcum var şu kadar sürede kapatabilir miyim ?
Arkadaşlar ben dobra dobra konuşmayı seven biriyim bu yüzden sizlere duymak istedikleriniz değil gerçekleri söylemeyi tercih ederim. Bu işe başlamak aynı engelli koşuya benzer. Öncelikle 100-200 TL kazanırsınız sonra çıtayı yükseltir 300-400 tl sonra 600-800 tl sonra 2000-3000 sonra artar gider… Tabi siz belli bir yerden sonra tembellik yapmazsanız :) Tabi arada çılgın adamlar çıkıyor örnek vermek gerekecek olursak Fatih SERDAR tanıdığım en çılgın adamlardan biri :) adam işe başladı affiliate sektöründe kim varsa kazancını katlayarak geçti, bazılarını hayal bile edemediği kazançlar diyebilirim… Sabır ve Israr :) bu iki özellik çok önemli… Bu arada kendisin çok severim okuyorsa selamlar :)

Kısaca affiliate sektörünün işleyişi ile ilgili basit bir anlatımda bulunmaya çalıştım. İlerleyen günlerde devamı gelecek. Bugünün hediye parçası:

2006 -2007 yılında henüz 16 yaşındayken affiliate marketing kavramıyla tanışıp internet tabanlı işler yapmaya başlamış ve kısa sürede fark edilerek Chip dergisine çıkmıştır. Devamı

Çağatay'la Çalış!

Çağatay genç ve dinamik bir organizasyona sahip ve bir çok ülkede organizasyon kurmakta. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı organizasyonlarında yer alabilirsiniz ve kendi işinizi kurmak için bir adım atabilirsiniz!

Çağatay genç ve dinamik bir organizasyona sahip ve bir çok ülkede organizasyon kurmakta. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı organizasyonlarında yer alabilirsiniz ve kendi işinizi kurmak için bir adım atabilirsiniz!

Hemen ücretsiz abonemiz olun!

Diğer yazılar

Bütün yazılara erişin
12 Comments
 1. Pingback: İşte Bu Fırsatı Sakın Kaçırmayın | Kazanç İşi Başka İşe Benzemez

  • Ayşenur
  • 8 Ekim 2012
  Cevapla

  Satış ortaklığı- Güzel yanlarından biri;
  Vergisi algısı sizin adınıza devlete ödenir. ( Türkiye’de bunda belli bir sınır var programa dahil olduğunuz yerlerden öğrenebilirsiniz ) ……
  Firmadan firmaya değişebilen oranlarda kesinti olabilir, gibi algıladım.
  Ancak neden farklı farklı kesinti oranları olsun ki, kanun, kural uygulaması neden farklılık göstersin ki, onu çözemedim?

  • mahir
  • 1 Ekim 2012
  Cevapla

  çağatay bey merhaba.
  anketok die bi site ile anket doldurarak para kazanmaya çalısıorum suanda 800 dolarım oldu sizce bu gercekmıdır yoksa vaktımı bosuna mı harcıyorum

  • bahadır
  • 12 Ağustos 2012
  Cevapla

  fatih serdarın azmini ve sabrını bende bilirim ama onun devri kapandı yani bu sektör böyle onun zamanında adwords vardı adam adwords süper denilebilecek kadar yağtı ama şimdi ne adwods kaldıfarklı kazanclar başladı

   • Admin
   • 14 Ağustos 2012
   Cevapla

   kazanan halen adwordsten kazanıyor :)

  • fırat bayram
  • 21 Temmuz 2012
  Cevapla

  merhaba!
  ben de bu işe soyunmaya başlayanlardanım,geçen yıl internetten anket doldurma işine giriştim ama benim için hüsran oldu, bu yüzden itimadım pek kalmadı. bu yöntemle ve de iyi bir eğitimle başarabileceğime inanıyorum. bu yüzden inanmam gerek. yorumlarınızı bekliyorum.

   • Admin
   • 21 Temmuz 2012
   Cevapla

   Anket işinden gelir elde etmek bana göre saçmalıktan başka bir şey değil. Başlangıçta kötü bir tecrübe yaşamışsınız. Bir eğitim kitabı almadan sadece burada ki bilgilerle bile para kazanabilirsiniz önemli olan devamlılık…

 2. Cevapla

  Selam
  Çağatay bey, ben birkaç yıldır bu işlerle uğraşıyorum. Ancak odaklanamıyorum, belirli bir konuda sabırla yürümek gerekiyor. Odaklanma sorunumun temeli belkide, bilgisayar başında kendimi yalnız hissetmem Yardım ediyor görünüp etmeyen. Sorularımıza tatmin edici cevap vermeyen. Teknik ayrıntılardan kaçan. Hiç bir zaman msn de online görünmeyen. Facebook’da asla sohbette bulamadığım insanlardan bıktım. Bilemiyorum belkide işleri başlarından aşkın, vakitleri yok. Sizi gayet samimi ve dürüst görüyorum. Belirli bir seviyeye geldim, ama yeterli bilgiye sahip olmadığımı düşünüyorum. Kurslarınıza katılarak kendimi geliştirmek istiyorum. Şu ana kadar herhangi bir kazancım olmadı. Ümidimi kaybettim desem yeridir. Ancak bu işlerle uğraşmak benim için bir hobi oldu adeta. Bir wordpress site kurmak beni mutlu ediyor. İçeriğine doğru dürüst birşey ekleyemesemde, vs. vs….Hem siteyi düzenleyip doğru dürüst bir görüntüye getiremiyorum. Ama olsun, Dersleriniz sayesinde ilerleyeceğime ve sonunda başarılı olacağıma inanıyorum.
  Teoman Arslan’ın Teobook formundayım. Evet oradaki dersleri uygulayabilseydim mutlaka kazanabilirdim. Şunuda itiraf etmeliyim Teobook beni internetten kazanç konusu ile tanıştırarak ufkumu genişletti ve genel paylaşımlarıyla hiç bir yerde bulamayacağım bilgilere ulaşmamı sağladı. Ancak kendimi hep yalnız hissettim. Bilemiyorum belkide benim hatalarım…Bu hamur çok su götürür. Fazla uzatmayıp çalışmak gerekiyor vesselam.. Saygı ve sevgiler.

   • Admin
   • 13 Temmuz 2012
   Cevapla

   Önemli olan süreklilik, şöyle düşünün bir kaç yıl önce bu blog işine başlamış olsaydınız şimdi geliriniz belki aylık 3-4 bini geçmiş olacaktı. Boş vaktim oldukça burada sizlere ücretsiz bir şekilde bilgi paylaşımında bulunup sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım ancak şu da bir gerçek şuanda işler çok yoğun, 3-4 güne bir yazı yazıp gelen yorumları cevaplamaya çalışıyorum. Takıldığınız yerlerde veya ders isteklerinde bulunursanız yazıları ona göre yazmaya çalışırım. Açıkcası bu blog işi de bende hastalık gibi oldu :) Yorumunuz için teşekkür ederim.

 3. Affiliate sektörü çok yakın bir zamanda çağın mesleği haline geleceğini düşünüyorum

   • Admin
   • 11 Temmuz 2012
   Cevapla

   inşallah :)

 4. internetten para kazanmakla ilgili güzel paylaşımlarda bulunacaksınız. Önce ki blogunuzu da takip ediyordum. Merakla diğer yazılarınızı bekliyoruz.

 

Fikriniz Nedir?